
Zawór upustowy – kluczowy element w silosach
Silosy nie mogą się już obyć bez zabezpieczenia, jakim jest zawór upustowy. Zapewnia on efektywną i stabilną kontrolę ciśnienia. Dzięki niemu będziesz w stanie zapewnić dłuższą żywotność swoim instalacjom.
Zawory upustowe zabezpieczają silosy i zbiorniki przed uszkodzeniami, takimi jak odkształcenia czy pęknięcia. Przyczyniają się więc do wyższej wydajności magazynowania materiałów sypkich, uniknięcia przestojów produkcyjnych oraz ograniczenia kosztów związanych z awariami.
To małe urządzenie eliminuje setki trosk przedsiębiorców prowadzących firmy przemysłowe.
Czym jest i co daje zawór upustowy?
Zawór upustowy (znany również jako zawór wyrównania ciśnienia lub zawór bezpieczeństwa) jest niezwykle istotnym elementem wykorzystywanym w silosach, mającym na celu zapewnienie ochrony przed nadmiernym ciśnieniem wewnątrz zbiornika.
Silosy są stosowane w celu składowania oraz przechowywania różnego rodzaju materiałów sypkich, w tym: ziaren, cementu, granulatów czy nawozów sztucznych.
Niewłaściwie zarządzane ciśnienie w silosie może prowadzić do utraty medium i sytuacji niebezpiecznych, takich jak eksplozje, uszkodzenia konstrukcji czy układów przesyłowych.
Stąd tak istotna jest obecność zaworu upustowego, który działa jako system zabezpieczający. Zapobiega przekroczeniu dopuszczalnych wartości ciśnienia wewnątrz zbiornika.
Stosowanie tego typu zaworów zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Można dodatkowo wyposażyć je w czujnik indukcyjny, który sygnalizuje, kiedy ciśnienie wewnątrz silosu odbiega od ustalonej normy.
Korzystanie z tych zaworów przekłada się też na sprawność procesów załadunku i rozładunku, które mogą generować zmiany w ciśnieniu wewnątrz silosu lub innego zbiornika. Zawory upustowe pomagają w utrzymaniu równowagi ciśnienia, zapewniając lepszą kontrolę nad tymi operacjami. Dzięki temu mogą one przebiegać bez zbędnych zastojów.
Zaletą zaworów wyrównania ciśnienia jest też łatwość instalacji. Są konstruowane w taki sposób, że ich montaż jest prosty, a wymiana zużytych podzespołów jest szybka i łatwa.
Więcej na ten temat piszemy w artykule: Co daje zawór upustowy? Funkcje i zastosowania.
Jak działają zawory upustowe?
Działanie zaworu opiera się na zasadzie równowagi sił działających na jego membranę bądź sprężynę. Ten prosty mechanizm polega na otwarciu zaworu w momencie, gdy ciśnienie wewnątrz silosu (nadciśnienie lub podciśnienie) przekroczy ustawioną wartość progową.
Zawór umożliwia wówczas ucieczkę nadmiaru ciśnienia lub napływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ciśnienie wewnątrz zbiornika powraca do bezpiecznego poziomu. Zawór upustowy zamyka się natychmiast po zrównoważeniu ciśnienia i nadal monitoruje parametry pracy silosu.
Rodzaje zaworów upustowych
Dwa główne typy zaworów upustowych obejmują:
Budowa zaworu upustowego membranowego opiera się na korpusie oraz elastycznej membranie (przesłonie), która jest wykonana z materiałów odpornych na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
W zależności od rodzaju i masy przechowywanego materiału, membrany mają różną grubość oraz charakterystykę odkształceń. Ważnym aspektem jest także stopień elastyczności membrany, która wpływa na czułość i szybkość działania zaworu.
Zawór membranowy precyzyjnie monitoruje ciśnienie wewnątrz komory silosu. W przypadku wzrostu ciśnienia lub podciśnienia powyżej wartości zadanej, membrana ulega odkształceniu, umożliwiając przepływ powietrza z wnętrza silosu na zewnątrz lub w odwrotnym kierunku i regulując tym samym ciśnienie wewnątrz komory.
Gdy ciśnienie zostanie wyrównane, membrana powraca do swojego pierwotnego położenia, zamykając otwory upustowe i stawiając opór przepływowi powietrza. W ten sposób zawór gwarantuje utrzymanie stałego i bezpiecznego poziomu ciśnienia wewnątrz silosu.
Zawory sprężynowe są wyposażone w sprężyny śrubowe. Mają one za zadanie utrzymywać pokrywy zaworu w pozycji zamkniętej, dopóki ciśnienie wewnątrz zbiornika nie osiągnie wartości wyznaczonego przedziału.
Kiedy siła wewnętrznego ciśnienia przewyższy siłę oporu sprężyny, pokrywa zewnętrzna (dysk nadciśnieniowy) i centralna (dysk podciśnieniowy) są wypychane ku górze, a nadmiar ciśnienia niwelowany.
W przypadku podciśnienia pokrywa centralna, która zamyka otwór znajdujący się na środku pokrywy zewnętrznej, opada. Dzięki temu do silosu napływa powietrze z zewnątrz, które wyrównuje ciśnienia. Wtedy pokrywa centralna jest z powrotem wypychana ku górze i zamyka otwór w zewnętrznej pokrywie.
Oba rodzaje zaworów wyrównania ciśnienia znajdziesz w naszej ofercie. Dostępne w naszym sklepie zawory są solidne, łatwe w montażu i szybkie w konserwacji. Małe wymiary całkowite zapewniają wygodną obsługę. Zawory sprężynowe posiadają zgodność z EN 1935/2004, dzięki czemu mogą mieć kontakt z żywnością.
Jak wybrać odpowiedni zawór upustowy?
Właściciele firm przemysłowych muszą dokonać ważnego wyboru podczas projektowania lub modernizacji instalacji silosów: odpowiedni zawór upustowy. Zawory te pełnią kluczową funkcję w bezpiecznym i efektywnym magazynowaniu oraz transporcie materiałów sypkich. Prawidłowy ich dobór jest zatem absolutnie kluczowy.
Aby wybrać odpowiedni zawór wyrównania ciśnienia należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
1. Zakres ciśnienia roboczego. Przyjmuje się, że silos pracuje poprawnie, gdy ciśnienie robocze utrzymuje się w bezpiecznych granicach. Sprawdź specyfikacje techniczne silosu oraz materiału sypkiego, aby określić właściwy zakres ciśnienia roboczego. Dobierz zawór upustowy, którego zakres regulacji odpowiada właściwie zachowanej równowadze ciśnień.
2. Maksymalne podciśnienie. Podczas procesu opróżniania silosu, odpowietrznik musi być zdolny do utrzymania odpowiedniego podciśnienia wewnątrz silosu w celu uniknięcia jego uszkodzeniom. Maksymalne dopuszczalne podciśnienie powinno być dostosowane do parametrów konstrukcyjnych danego silosu oraz jego objętości.
3. Maksymalne nadciśnienie. Zawór wyrównania ciśnienia powinien również być zaprojektowany tak, aby chronić silos przed nadciśnieniem, które może wywołać deformację zbiornika, uszkodzenia konstrukcji czy wybuchy.
4. Materiał, z którego wykonany jest zawór. W przypadku materiałów sypkich o szczególnych cechach, takich jak agresywność chemiczna lub właściwości ścierne, zdecydowanie warto zainwestować w zawór wykonany z odpornych na korozję lub ścieranie materiałów, takich jak stopy nierdzewne czy wysokojakościowy polimer.
5. Rodzaj medium przechowywanego w silosie. Kryteria wyboru zaworów upustowych zależą od właściwości fizykochemicznych materiałów przechowywanych w silosie. Należy uwzględnić takie parametry jak temperatura pracy, wilgotność, gęstość oraz pyłotwórczość materiału.
6. Certyfikacja i normy. Sprawdź, czy zawór spełnia normy bezpieczeństwa oraz przepisy techniczne, które obowiązują w Twojej branży. To szczególnie ważne w przypadku kontaktu z żywnością oraz występowania obszarów zagrożonych wysokim ryzykiem wybuchu.
Zdajemy sobie sprawę, że czasami ciężko odnaleźć się w specyfikacjach technicznych, a dobór odpowiedniego zaworu bywa wyzwaniem, dlatego zawsze możesz do nas napisać lub zadzwonić pod numer: +48 691 632 955. Pomożemy Ci w wyborze zaworu, który najlepiej sprawdzi się w Twojej instalacji.