Jak zrobić suchy beton: proporcje, które są gwarantem jakości
Suchy beton to zaprawa cementowa niemal pozbawiona wody. Proporcje składników pozwalają na stworzenie różnych klas suchego betonu, dostosowanych do konkretnych wymagań i sposobów użycia.
Podpowiemy Ci, jak się robi suchy beton, podamy konkretne proporcje i wyjaśnimy, jak długo wiąże suchy beton, kiedy lepiej sprawdza się on, a kiedy to standardowa mieszanka betonowa okazuje się korzystniejszym wyborem.
Czym różni się suchy beton od standardowego?
Tradycyjny beton jest mieszanką cementu, wody i kruszywa, która po wymieszaniu ma na tyle płynną konsystencję, że można nią łatwo manipulować i napełniać formy. Jest niezastąpiona np. podczas budowy konstrukcji budynków wielopiętrowych.
W przypadku suchego betonu, proporcje składników są podobne do tradycyjnej zaprawy cementowej, ale ilość wody jest znacznie mniejsza. Do wiązania wykorzystuje naturalną wilgotność podłoża. Ma bardziej sypką konsystencję.
Jak zrobić suchy beton? Czy można go zrobić samemu?
Jeśli wiesz, jak robi się suchy beton i znasz proporcje, możesz go zrobić samodzielnie. Możesz też kupić gotowy beton w workach lub zamówić mieszankę z betoniarni.
Do zrobienia suchego betonu będziesz potrzebował: cementu, piasku, żwiru i niewielkiej ilości wody.
Dodając do mieszanki różne domieszki i kruszywa możesz osiągać różne właściwości suchego betonu.
Ważne, żeby pilnować współczynnika wodno-cementowego. To kluczowy parametr w technologii betonu, który określa stosunek masy wody do masy cementu w mieszance betonowej.
Dobrej jakości suchy beton, odporny na mróz i ściskanie, ma współczynnik wodno-cementowy na poziomie 0,5.
Suchy beton: proporcje, które pomogą Ci zrobić jakościową mieszankę betonową
W zależności od tego, na jaką skalę realizacji potrzebny jest Ci suchy beton, proporcje podamy w standardowych jednostkach i z przeliczeniem na łopaty – jeśli potrzebujesz mniejszej ilości mieszanki.
Proporcje suchego betonu na produkcję 1 kubika (1m³):
- 190 kg cementu
- 1230 kg żwiru
- 840 kg piachu
- 150 l wody
Proporcje suchego betonu wyrażone ilością łopat:
- 10 łopat żwiru
- 6 łopat piachu
- 25 kg cementu
- 10 l wody
W zależności od właściwości jakie chcesz osiągnąć, możesz dodać różne domieszki i dodatki. Pamiętaj jednak o odpowiednim współczynniku wodno-cementowym.
Następnie wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Najwygodniej będzie to zrobić w betoniarce. Na koniec trzeba wylać mieszankę w docelowym miejscu i poczekać aż się zwiąże.
Zagęszczanie suchego betonu wzmacnia jego wytrzymałość
Do zagęszczania suchego betonu używa się wibratorów powierzchniowych. Praca tych urządzeń opiera się na zasadzie wibracji, która przenosi się na beton za pośrednictwem płyty wibracyjnej, skutecznie eliminując pęcherzyki powietrza i zwiększając gęstość betonu. Końcowy produkt to beton o wyższej wytrzymałości i trwałości.
W przypadku standardowego betonu przy zagęszczaniu świetnie sprawdzają się pogrążalne wibratory do zagęszczania betonu.
Chcesz wiedzieć więcej na temat zagęszczania standardowego betonu? Zajrzyj do naszego artykułu: Wibrator pneumatyczny do betonu: korzyści dla jakości i trwałości konstrukcji.
O to trzeba zadbać po ułożeniu suchego betonu
Daj czas, aby beton mógł zaczerpnąć wodę z podłoża. Jak długo wiąże suchy beton? Tak naprawdę już po dwóch dobach mieszanka stwardnieje, ale to jeszcze nie czas pełnego związania z podłożem. Od warunków atmosferycznych zależy, ile potrwa pełne utwardzenie. Najlepiej odczekać około 28 dni.
Jeśli jest sucho, a temperatura jest wysoka, możesz lekko skropić beton wodą. To pomoże utrzymać wilgotność betonu, pomagając w procesie wiązania.
Nie przesadzaj z ilością wody, bo możesz wypłukać składniki i obniżyć jakość mieszanki.
Kiedy warto postawić na suchy beton, a kiedy lepsza okaże się standardowa mieszanka betonowa?
Wyrównanie i stabilizacja podłoża to 2 główne zastosowania suchego betonu. Świetnie sprawdza się w podbudowach, podmurówkach, pod kostką brukową, na podjazdach, do stabilizacji słupków, a nawet przy budowie dróg.
Natomiast wszędzie tam, gdzie mieszanka nie będzie miała bezpośredniej styczności z gruntem, z którego może pobierać wodę – lepszy będzie standardowy beton. Dużym ułatwieniem podczas jego wylewania jest podajnik śrubowy betonu. To dobra alternatywa dla przenośników taśmowych, dlatego, że modele ze ślimakiem zmniejszają ryzyko rozwarstwienia betonu i zapewniają łatwą regulację przepustowości betonu.
Dzięki większej wilgotności, mieszanka standardowego betonu jest bardziej elastyczna i łatwiejsza w obróbce. Wykorzystuje się ją m.in. do konstrukcji ścian, stropów czy produkcji szerokiej gamy prefabrykatów betonowych.
Podsumowanie
Suchy beton zdobywa coraz większą popularność w branży budowlanej. Jego stosowanie może przyspieszyć wiele prac budowlanych, pod warunkiem, że ma odpowiednie proporcje i jest wykorzystywany do zadań, w których sprawdza się najlepiej.
Różni się od standardowego betonu przede wszystkim konsystencją oraz sposobem wiązania – wykorzystuje naturalną wilgotność podłoża. To sprawia, że jest świetnym wyborem na potrzeby stabilizacji podłoża czy wyrównywania terenu. Działasz w branży betonowej, a może potrzebujesz betonu na potrzeby swojego domu? Jeśli szukasz sprawdzonych narzędzi od solidnych producentów, zajrzyj do naszej oferty. W razie pytań napisz do nas lub zadzwoń – chętnie doradzimy.