Jak działa przepustnica w transporcie materiałów sypkich?

Jak działa przepustnica w transporcie materiałów sypkich?

Przepustnica to ważny element w transporcie materiałów sypkich. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa przepustnica i odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące jej wykorzystania. Rozprawimy się również z jedną z najczęstszych trudności, czyli doborem odpowiedniej przepustnicy oraz osprzętu dla niej.

Jak działa przepustnica?

Przepustnica motylkowa (inaczej nazywana kołnierzową lub zaworem odcinającym) kontroluje przepływ materiałów sypkich na zasadzie 0-1 (z funkcjami: otwórz/zamknij). Jej zadanie to odcinanie przepływu.

Nazwa zaworów motylkowych wiąże się z ich budową. Ruchomy talerz, umieszczony na środku, obraca się wokół własnej osi. Talerz zamkniętej przepustnicy blokuje otwór zaworu, natomiast po przekręceniu go o 90°, przepływ zostaje odblokowany.

Przepustnice znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej można je spotkać w aplikacjach zbiorników, podajników ślimakowych oraz w instalacjach rurociągów.

Stosuje się je do przesyłu różnych mediów, zarówno płynnych jak też sypkich, ziarnistych i granulatu. W naszym sklepie RST Group oferujemy urządzenia pyłoszczelne, nie są one jednak ciśnienioszczelne.

Główne zalety przepustnic: dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przepustnice kołnierzowe mają wszechstronne zastosowanie, a przy tym są lekkie, łatwe w transporcie i montażu (można je zamontować na rurociągu w różnych pozycjach: pionowej, poziomej, a nawet skośnej) oraz mają niewielkie wymagania w zakresie konserwacji. Ich konstrukcja jest prosta, więc posiadają mało elementów zużywających się.

Jak odpowiednio ustawić przepustnicę?

Przed zamontowaniem przepustnicy na urządzeniu, trzeba ją najpierw połączyć z napędem. Zalecamy, aby każdorazowo sprawdzać, czy konstrukcja działa prawidłowo. W ten sposób można uniknąć ewentualnych uszkodzeń i strat materiałowych.

Talerz przepustnicy jest zamontowany prawidłowo, kiedy otwiera się w pozycji prostopadłej do obudowy, a zamyka w pozycji równoległej do obudowy. Jeżeli tak nie jest, należy go wyregulować śrubą.

Podział przepustnic

Zawory motylkowe możemy podzielić ze względu na kilka kryteriów. Najważniejszy z nich to rodzaj wykonania. Wyróżniamy następujące rodzaje przepustnic:

 1.  SN do przepływu typowych materiałów sypkich. Talerz wykonany jest ze stali węglowej, pokrytej tworzywem SINTER.
 2.  TN do przepływu materiałów sypkich, przeznaczony do ciśnienia 0,2 bara.
 3.  GBN do przepływu wody. Posiada talerz żeliwny.
 4.  AI to wersja z atestem spożywczym, gdzie talerz wykonany jest ze stali nierdzewnej.
 5.  ZB z talerzem ze stali nierdzewnej.

Wybór materiału, z którego wykonany jest talerz, należy dobrać do rodzaju transportowanego materiału.

Rodzaje napędów używanych w przepustnicach

Od rodzaju napędu zależy prędkość działania przepustnicy. Wyróżniamy jego 3 główne typy:

 1.  Napęd ręczny wymaga fizycznego przesunięcia talerza przez operatora. Najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie przepustnica stanowi jedynie bufor bezpieczeństwa i jest wsparciem np. podczas prac remontowych.
 2.  Napęd pneumatyczny to najczęściej stosowany rodzaj napędu. Wykorzystuje sprężone powietrze, aby przesunąć talerz. Siłownik pneumatyczny jest uruchamiany za pomocą cewki sterującej lub wyspy zaworowej.
 3.  Napęd elektryczny działa za pomocą silnika zasilanego napięciem trójfazowym, który kontroluje przepływ medium. Wykorzystywany jest tam, gdzie instalacja powietrza jest ograniczona lub w ogóle go nie ma.

Pełne otwarcie lub całkowite zamknięcie przepustnicy z napędem pneumatycznym i elektrycznym jest bardzo szybkie, trwa około 0,8 sekundy.

Jaką przepustnicę wybrać i czym się kierować?

Przepustnice dla materiałów sypkich powinny być wykonane z tworzyw, które zapewniają wysoką odporność na ścieranie i korozję oraz zapewnią pyłoszczelność. Właśnie takie modele znajdziesz w naszej ofercie. Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci dobrać odpowiednią przepustnicę do Twoich potrzeb.

Jeżeli potrzebujesz zaworu do dużych zbiorników z materiałami sypkimi, najlepiej wybrać przepustnicę podsilosową VFF. Ma ona dużo większą wytrzymałość ze względu na swoją budowę – jest wykonana z jednoczęściowego korpusu. Montuje się ją pomiędzy silosem i podajnikiem transportującym.

Należy wziąć pod uwagę także temperaturę medium. Dla większości przepustnic musi mieścić się ona w przedziale do 80°C. Wybierając model GBN oraz ZB (przeznaczonym do przepływu medium) temperatura może osiągnąć do 110°C.

Wybór modelu siłownika do przepustnicy

Dobierając siłownik należy brać pod uwagę średnicę przepustnicy. Poniżej prezentujemy gotowe zestawienie kompatybilnych elementów.

Średnica przepustnicyNapęd
100-300 mmnapęd ręczny CM4
350-400 mmnapęd ręczny CM3B
100 mmnapęd pneumatyczny CP063
elektrozawór V5V80
cewka sterująca BOB na napięcie dowolne, moc 8W
wyłącznik krańcowy MIC23
150-300 mmnapęd pneumatyczny CP101
elektrozawór V5V80
cewka sterująca BOB na napięcie dowolne, moc 8W
wyłącznik krańcowy MIC23
350-400 mmnapęd pneumatyczny CP126
elektrozawór V5V40
cewka sterująca BOB na napięcie dowolne, moc 8W
wyłącznik krańcowy MIC23
100 mmnapęd pneumatyczny zintegrowany CPU064
cewka sterująca BOB na napięcie dowolne, moc 8W
150-300 mmnapęd pneumatyczny zintegrowany CPU102
cewka sterująca BOB na napięcie dowolne, moc 8W
350-400 mmnapęd pneumatyczny zintegrowany CPU127
cewka sterująca BOB na napięcie dowolne, moc 8W
100-150 mmnapęd elektryczny AE040A11 zasilany napięciem trójfazowym
200-250 mmnapęd elektryczny AE051A11 zasilany napięciem trójfazowym
300 mmnapęd elektryczny AE060A11 zasilany napięciem trójfazowym
350 mmnapęd elektryczny AE060A21 zasilany napięciem trójfazowym
400 mmnapęd elektryczny AE070A21 zasilany napięciem trójfazowym

Czasami w przypadku przepustnic o średnicy 100 mm, ze względu na ciężar nasypowy materiału, potrzebna jest większa siła od tej, zapewnianej przez dedykowany do tego rozmiaru siłownik. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest tuleja redukcyjna. Po założeniu jej na gniazdo przyłącza przepustnicy, możliwy jest montaż większego siłownika (w zależności od potrzeb CP101 lub CPU102).

Naprawa przepustnic – co warto wiedzieć?

Przepustnice posiadają elementy wymienne. W przypadku ich zużycia nie trzeba wymieniać całego zaworu, a jedynie uszkodzoną jego część.

Części zamienne do przepustnic VF obejmują:

 • uszczelki
 • tulejki
 • talerze

Części zamienne do przepustnic VFF obejmują:

 • tulejki
 • talerze

Uszczelki i tulejki wymienia się razem. Wymiana talerzy jest zazwyczaj nieopłacalna. Lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego urządzenia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci odnaleźć się w świecie przepustnic. Nasi specjaliści chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu.