Co to jest recykler do betonu?

Co to jest recykler do betonu i czym kierować się przy jego wyborze?

Szukasz sposobów na poprawę efektywności procesów produkcyjnych oraz minimalizowanie odpadów w swoim zakładzie produkcji betonu? Chcesz jak najlepiej sprostać normom ekologicznym i przejść do bardziej zrównoważonej produkcji? Przy tym udoskonalając procesy recyrkulacji wody ściekowej i kruszywa?

Jeśli tak – recyklery do betonu są urządzeniami, których szukasz. Skupimy się na tym, co to jest recykler, jak działa i który okaże się właściwy dla Twojego procesu produkcyjnego. Zaczynajmy.

Co to jest recykler do betonu?

Recyklery do betonu to urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie recyklingu betonu. Przekształcają betonowe odpady w ponownie wykorzystywane surowce, których można użyć do produkcji nowego betonu.

Recykler rozkłada beton na składowe. Następnie separuje poszczególne elementy, takie jak kruszywo, a także odzyskuje wodę używaną w procesie produkcji mieszanki betonowej.

Główną funkcją recyklera jest rozkładanie odpadów betonowych na surowce, które mogą być później wykorzystane ponownie w produkcji betonu, zastępując część nowego kruszywa naturalnego.

Efektem procesu recyklingu jest kruszywo betonowe o wielkości ziaren regulowanej w zależności od potrzeb. Proces recyklingu betonu umożliwia też odzyskanie wody wykorzystywanej do produkcji mieszanki betonowej.

Do popularnych modeli recyklerów należą m.in. recykler betonu ZSB700 CS (długość: 6300 mm, wydajność: 15m³/h, moc napędowa: 5,5 kW) i recykler betonu ZSB700 LS (długość: 7800 mm, wydajność: 15 m³/h, moc napędowa: 5,5 kW).

Potrzebujesz wsparcia podczas wyboru recyklera lub innych narzędzi do swojego zakładu przemysłowego? Napisz do nas, chętnie doradzimy.

Z czego składa się recykler do betonu?

Recykler do betonu składa się z kilku kluczowych komponentów zapewniających efektywną przemianę odpadów betonowych w wartościowy surowiec:

 • kosz wlotowy;
 • separator wody i kruszywa;
 • spirala ślimakowa;
 • separator magnetyczny;
 • sito do sortowania;
 • silnik;
 • wypust wylotowy.

Kosz wlotowy jest miejscem, gdzie umieszcza się surowiec do przetworzenia. Może mieć różne wielkości w zależności od zastosowań.

Separator wody i kruszywa oddziela ciecz od stałych fragmentów betonu i kieruje je do odpowiednich części recyklera.

Odpady betonowe są rozdrabniane na mniejsze, łatwiej zarządzalne kawałki. Zapewnia to łatwiejszą obróbkę i wydajniejszy recykling betonu.

Separator magnetyczny służy do oddzielenia wszelkiego rodzaju metalowych elementów od reszty materiału. Dzięki temu odzyskany beton jest czystszy i nadaje się do dalszych zastosowań.

Sito do sortowania klasyfikuje przetworzone kruszywo na podstawie jego wielkości. Dzięki temu możliwe jest odseparowanie drobnych cząstek odzyskanego betonu od większych brył.

Moc silnika należy dostosować do konkretnego zastosowania.

Gdzie wykorzystywane są recyklery do betonu?

Recyklery do betonu stosuje się do recyklingu betonu w zakładach produkcji betonów prefabrykowanych, gdzie dzięki nim ponownie wprowadza się do obiegu beton wypłukany z betonomieszarek. W zakładach prefabrykacji betonu recyklery odzyskują beton z form.

Możesz odzyskać kruszywo i wodę płuczkową z pomp betonu oraz betoniarek samochodowych.

Na czym polega recykling betonu?

Recykling betonu ma na celu zmniejszenie ilości odpadów budowlanych trafiających na składowiska, wydłużenie cyklu życia betonu oraz zmniejszenie potrzeby pozyskiwania naturalnych surowców.

Zakłady produkcji betonu i elementów z betonu prefabrykowanego, wdrażając recykling w swoich procesach mogą lepiej odpowiadać na wymogi ekologiczne, a przy okazji oszczędzać na zakupie surowców.

Odzyskane kruszywo ma zróżnicowane frakcje, stanowiąc wartościowy wsad do nowych mieszanek betonowych lub materiał podbudowy drogowej.

Korzyści z recyklingu betonu

Recykling betonu nabiera coraz większego znaczenia w przemyśle produkcji betonu. Ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale przynosi również korzyści biznesowe firmom produkującym beton. Wprowadzenie tego procesu do strategii produkcji opłaca się.

Wykorzystanie recyklera do betonu przynosi wiele korzyści, takich jak:

 • oszczędności na zakupie nowych surowców do produkcji betonu;
 • zmniejszenie kosztów usuwania odpadów;
 • poprawa wizerunku firmy jako ekologicznie odpowiedzialnej.

Produkcja betonu wymaga znacznej ilości surowców naturalnych, takich jak piasek czy kamień. Dlatego recykler do betonu, umożliwiający ponowne wykorzystanie odzyskanego kruszywa, generuje znaczne oszczędności.

Co więcej, dzięki recyklingowi betonu, producenci są w stanie zaspokoić rosnące oczekiwania na produkcję zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Odpady z budowy i rozbiórki to wszystkich odpadów wytwarzanych w Unii Europejskiej. Poprzez recykling, Twoja firma może przyczynić się do redukcji tych ilości. 

Wybór odpowiedniego recyklera do betonu

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego recyklatora na potrzeby własnego zakładu produkcyjnego.

Cztery kluczowe kryteria to:

 • prędkość przepływu;
 • moc napędu;
 • wytrzymałość na obciążenia;
 • jakość materiałów, z których zbudowane jest urządzenie. 

Prędkość przepływu jest kluczowym parametrem, jaki powinieneś poznać. Wyższa prędkość przepływu jest równoznaczna z przetwarzaniem większej ilości materiału w krótszym czasie, co poprawia wydajność produkcji.

Przepływ 15 m³/h pozwala na przetworzenie w ciągu godziny 15 m³ rozcieńczonego betonu.

Innym ważnym aspektem jest moc napędu. Im większa moc, tym efektywniejsze i szybsze jest przetwarzanie betonu. Moc recyklera do betonu powinna być skorelowana z rozmiarem urządzenia i wymaganiami produkcyjnymi firmy.

Oprócz tego, konstrukcja recyklera powinna cechować się odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne, tak aby zapewnić trwałość i niezawodność. Dobrze sprawdza się wysokoodporna na ścieranie stal ocynkowana.

Warto zwrócić uwagę również na to, czy konstrukcja recyklera jest odporna na duże obciążenia. Recykling wymaga wytrzymałości w tym zakresie.

Podsumowanie

Proces recyklingu umożliwia zrównoważone korzystanie z zasobów, a recyklery do betonu mają tu znaczący udział. Pozwalają odzyskiwać tony kruszywa generując oszczędności przy produkcji betonu.